Vecāku pabalsts – kas tas ir?

Kad gaidāms jaundzimušais vai nupat ir paplašinājies ģimenes loks ar tikko dzimušu bērniņu, aktuāli ir dažādi ar šo notikumu saistīti jautājumi, tostarp valsts un pašvaldību sniegtie atvieglojumi un pabalsti, uzsākot vai turpinot vecāku gaitas. Viens no tiem ir vecāku pabalsts. Lai arī daudzi vecāki, kuri iepriekš piedzīvojuši bērna nākšanu pasaulē, zina, kas ir šis pabalsts, tie, kuri ar to saskaras pirmoreiz, ne vienmēr ir pārliecināti, vai iespējams uz šādu pabalsta vidu pretendēt. Kas tas ir, ko par to der atcerēties un kā saņemt vecāku pabalstu? Lasi un uzzini par to raksta turpinājumā!

Vecāku pabalsts, paternitātes pabalsts, ģimenes valsts pabalsts, bērna kopšanas pabalsts, bērna piedzimšanas pabalsts un vēl citi – kā neapjut visā un kā zināt, cik vari saņemt par katru jaundzimušo? Lasi Aprekins.lv rakstu un uzzini!

vecāku pabalsts

Vecāku pabalsts – kas to raksturo?

Ja ir pabalsti, kuri pienākas automātiski, sagaidot jaundzimušo, tad šī pabalsta būtība ir cita – to izsniedz pēc pieprasījuma. To saņemt var sociāli apdrošinātas personas, kuras kopj vienu vai vairākus vienās dzemdībās pasaulē nākušus bērnus, ja šīs personas pabalsta piešķiršanas dienā ir nodarbinātas. Kādām personām piešķir šādu pabalstu? Bērna:

 • bioloģiskais vecāks;
 • adoptētājs;
 • audžuģimenes pārstāvis;
 • aizbildnis, kurš tāds atzīts ar bāriņtiesas lēmumu.

Bet kā zināt, par pabalsta pieprasījumu, aprēķināšanu atkarībā no bērna un atbildes uz citiem jautājumiem? Par to lasi un uzzini raksta turpinājumā!

Pabalsta izsniegšanas nosacījumi

Ne visiem pienākas šis pabalsts. Ir nosacījumi, kuros jāiekļaujas, lai varētu uz šāda pabalsta saņemšanu. Un tie ir:

 1. bioloģiskais vecāks atrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā vai negūst ienākumus, ja darbojas kā pašnodarbinātais, vai arī tieši pretēji – neatrodas bērnu kopšanas atvaļinājumā/ saņem ienākumus kā pašnodarbināta persona;
 2. viens no adoptētājiem/ audžuģimenes loceklis vai aizbildnis atrodas vai neatrodas atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu kā arī gūst/negūst ienākumus kā pašnodarbinātais.

Svarīgi atcerēties, ka uz pabalstu tiesības ir arī tādām personām, kuras pabalsta piešķiršanas dienā vairs nav nodarbinātas, taču tādas ir bijušas, iestājoties grūtniecības bai dzemdību atvaļinājumam, kas saistīts ar tieši šī bērna piedzimšanu.

Vecāki pavada laiku kopā ar bēnru

Vecāku pabalsts – pienākas katram jaundzimušajam?

Pabalsta piešķiršana nav atkarīga no bērnu skaita. Vienalga, vai ģimenē pasaulē būs nācis pirmais vai ceturtais bērns – pabalstu saņemt varēsi par katru, ja izpildīsies augtāk minētie nosacījumi. Vecāku pabalsts otram bērnam vai pirmajam būs atkarīgs nevis no bērnu skaita, bet algas apmēra un pabalsta saņemšanas ilguma. Kā to saprast? 

 • Ja izvēlies saņemt pabalstu līdz bērna 1 gada vecumam, tas būs 60% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.
 • Ja izvēlies saņemt pabalstu līdz bērna pusotra gada vecumam, tas būs 43,75% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Šo aprēķinu pielieto, ja pabalsta saņēmējs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā. Bet kā zināt, cik liela summa pienākas katrā no šiem variantiem tieši Tev? Par to lasi un uzzini raksta noslēgumā!

Vecāku pabalsts – kalkulators aprēķiniem

Lai veiktu aprēķinus, ir izveidots ērts rīks internetā – vecāku pabalsta kalkulators, ar kura palīdzību aprēķināt, kāda summa pienākas par bērnu. Kas jādara, lai veiktu aprēķinu?

 1. Atver vecāku pabalsta kalkulatoru;
 2. Ievadi nepieciešamos skaitļus (vecāku ienākumus, bērnu skaitu, jaundzimušo skaitu);
 3. Atzīmē, kurš saņems pabalstu un cik ilgā periodā to vēlies saņemt;
 4. Noskaidro rezultātu. 

Lai saņemtu pabalstu, sākotnēji jāiesniedz pabalsta pieprasījums Valsts sociālās apdrošināšanas aģēntūrai. Taču tad uzreiz nebūs zināms, kāds būs vecāku pabalsts. Lai saprastu, ar kādu naudas summu rēķināties no šī pabalsta, atver kalkulatoru un aprēķini pats!